Czy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem w Niemczech, a osobno w Polsce?

To często pojawiające się pytanie naszych Klientów. Odpowiedź brzmi: tak, to możliwe, ale wymaga zrozumienia, że mamy do czynienia z dwoma odrębnymi systemami prawnopodatkowymi.



Rozliczenie się osobno w Polsce nie wiąże w żaden sposób niemieckiego organu podatkowego. W Niemczech podatnicy (w tym obywatele Polski pracujący czasowo lub na stałe w Niemczech) mają możliwość skorzystania z tzw. wspólnego rozliczenia z małżonkiem (Ehegattensplitting), nawet jeśli:



Z punktu widzenia niemieckiego prawa podatkowego, wspólne rozliczenie z małżonkiem może przynieść znaczne korzyści finansowe, zwłaszcza jeśli małżonek nie osiągał wysokich dochodów (lub żadnych dochodów) w Polsce. Może to skutkować np. niższym opodatkowaniem lub większym zwrotem podatku niż w przypadku rozliczenia indywidualnego.


Warto jednak zaznaczyć, że każda sytuacja podatkowa wymaga indywidualnej analizy, a niekiedy wspólne rozliczenie w Niemczech może odnieść skutek odwrotny do oczekiwanego - szczególnie jeżeli nasz małżonek mieszkający w Polsce miał tam znaczne dochody; niekiedy też takie wspólne rozliczenie nie będzie możliwe, np. jeżeli nasze wspólne dochody w Polsce przekroczyły przewidziany przez niemieckie prawo limit.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget