Czy mogę pobierać Elterngeld, gdy pracowałam w Niemczech a mieszkam w Polsce?

Elterngeld, czyli zasiłek rodzicielski w Niemczech, jest jednym z najważniejszych świadczeń socjalnych dostępnych dla rodziców małych dzieci. Świadczenie to przysługuje zarówno obywatelom Niemiec, jak i cudzoziemcom, którzy pracują lub mieszkają w Niemczech. Warunkiem uzyskania Elterngeld jest ograniczenie pracy do maksymalnie 30 godzin tygodniowo, przy czym w sytuacji jeżeli pracujemy zasiłek może być obniżony o kwotę uzyskiwaną w tym czasie z tytułu pracy. Stąd najczęstszą sytuacją gdy pobieramy Elterngeld jest jednoczesne skorzystanie z urlopu rodzicielskiego (Elternzeit).





Warunki uzyskania Elterngeld

Elterngeld jest świadczeniem socjalnym przeznaczonym dla rodziców małych dzieci, którzy mają prawo do urlopu rodzicielskiego lub którzy ograniczyli swoją aktywność zawodową w celu opieki nad dzieckiem. Zasiłek ten jest wypłacany przez maksymalnie 14 miesięcy, a jego wysokość zależy od dochodów rodzica przed urodzeniem dziecka. Aby ubiegać się o Elterngeld, trzeba co do zasady spełnić określone warunki, takie jak:


  1. Rezydencja lub miejsce pracy w Niemczech: Zasiłek przysługuje osobom, które mieszkają lub pracują w Niemczech.
  2. Opieka nad dzieckiem: Zasiłek przysługuje rodzicom, którzy sprawują opiekę nad swoim dzieckiem i nie pracują na pełen etat.
  3. Złożenie wniosku w odpowiednim czasie: Wniosek o Elterngeld należy złożyć najpóźniej trzy miesiące po narodzinach dziecka.

Orzecznictwo ETS a Elterngeld

Od warunku opisanego powyżej w pkt. 1 jest jednak odstępstwo. Kluczową rolę odgrywa tutaj orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który interpretuje prawo UE, w tym przepisy dotyczące świadczeń socjalnych. W sprawie Hoever-Zachow (sprawa C-245/94 i C-312/94) ETS rozstrzygał kwestię związaną z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej. Orzeczenie to dotyczyło rodziny, która mieszkała w jednym kraju członkowskim, a pracowała w innym, podobnie jak w przypadku wielu Polaków pracujących w Niemczech.


Elterngeld dla mieszkańców Polski

Zgodnie z orzeczeniem ETS w sprawie Hoever-Zachow, państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do koordynacji swoich systemów zabezpieczenia społecznego w taki sposób, aby obywatele mogli korzystać z praw socjalnych niezależnie od tego, w którym kraju pracują lub mieszkają. Oznacza to, że osoba, która pracuje w Niemczech, ale mieszka w Polsce, powinna mieć możliwość ubiegania się o Elterngeld, o ile spełnia pozostałe warunki przyznania świadczenia.


W praktyce, aby ubiegać się o Elterngeld, osoba mieszkająca w Polsce powinna złożyć odpowiedni wniosek w niemieckim urzędzie odpowiedzialnym za przyznawanie tego świadczenia, z reguły tam gdzie dotychczas mieszkała, lub gdzie pracowała / pracuje, dostarczając wymagane dokumenty potwierdzające spełnienie jego warunków. Przy czym sam wniosek można złożyć nieformalnie, wypełniając stosowny formularz dopiero w okresie późniejszym. Również brakujące dokumenty można dostarczyć co do zasady na żądanie urzędu.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget