Niemcy, jako członek Unii Europejskiej, posiadają rozbudowany system prawny, który zapewnia osobom poszukiwanym lub podejrzewającym ściganie pewne, prawa i możliwości obrony. W poniższym artykule przedstawiamy kroki, które możesz podjąć, aby wyjaśnić swoją sytuację i podjąć odpowiednie działania.
Jednym z pierwszych kroków, które możesz podjąć, jest skontaktowanie się (pisemnie) z niemiecką policją. Możesz to zrobić wysyłając zapytanie do odpowiedniej jednostki policji. W zapytaniu powinieneś zawrzeć swoje pełne dane osobowe, w szczególności datę urodzenia, oraz szczegółowe pytania dotyczące ewentualnych zarzutów czy postępowań prowadzonych przeciwko Tobie. Ponieważ policja z reguły odmawia odpowiedzi na zapytania mailowe wysyłane przez osoby, których tożsamości nie da się potwierdzić, najskuteczniejszą metodą jest tutaj skierowanie zapytania drogą pocztową lub faksem.
Jeżeli nie chcesz podejmować działań samodzielnie, lub chcesz uzyskać odpowiedź możliwie szybko, rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Policja niemiecka co do zasady udziela odpowiedzi adwokatom dopuszczonym do wykonywania zawodu w Niemczech - również w formie mailowej, ponieważ status danego adwokata można z łatwością zweryfikować na stronie niemieckiej Związkowej Izby Adwokackiej.
Posiadając wiedzę prawną i doświadczenie, adwokat będzie w stanie nie tylko odpowiednio sformułować zapytanie, ale także zinterpretować otrzymane odpowiedzi.
Jeśli istnieje podejrzenie, że mogłeś zostać objęty europejskim nakazem aresztowania, możesz poprosić o sprawdzenie tego faktu także w Polsce. Tutaj należy skorzystać z pomocy polskiego adwokata.
Zawsze warto uzyskać poradę prawną przed podjęciem jakichkolwiek działań. Profesjonalna pomoc może zapobiec nieporozumieniom i błędnym krokom.
Jeśli masz powody, by uważać, że sytuacja może się zmieniać, regularnie monitoruj swoją sytuację prawną - samodzielnie, lub poprzez kontakt z prawnikiem.
Jeżeli odpowiedź z policji jest negatywna, oznacza to że w danym momencie nie ma żadnych powodów, dla których miałbyś być ścigany przez niemiecką policję.
Niemniej jednak, należy pamiętać, że w Niemczech należności pieniężne mogą ściągać także m.in. służby celne (Zoll) i komornicy - dotyczy to także pieniędzy i kosztowności ustalonych przy danej osobie, a także np. samochodu którym dłużnik się porusza. Ponadto mogą istnieć należności administracyjne (np. mandaty), których ściąganiem nie zajmuje się policja - z reguły jednak dla skuteczności doręczeń wymagane są tutaj listy polecone doręczone na właściwy adres w Polsce.
Należy przy tym pamiętać, że potwierdzenie z policji dotyczy okresu do jego wystawienia, stąd też jeżeli istnieje podejrzenie, że niemieckie organy mogą podjąć czynności w okresie późniejszym, warto rozważyć regularne monitorowanie sytuacji (por. wyżej punkt 3 c))
Jeżeli policja potwierdzi, że jesteś ścigany, z reguły otrzymasz także dane urzędu (prokuratury, sądu), który wydał nakaz zatrzymania/aresztowania/doprowadzenia, a także jego sygnaturę akt. W takiej sytuacji zdecydowanie rekomendujemy skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Jeżeli sprawa może dotyczyć drobniejszego przestępstwa (zagrożonego karą pieniężną lub niższą karą pozbawienia wolności orzekaną z reguły w zawieszeniu, można skorzystać z dowolnego adwokata. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z poważnym przestępstwem zagrożonym wieloletnią karą pozbawienia wolności - najlepiej skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w sprawach karnych, posiadającego siedzibę w miejscu, gdzie przewiduje się prowadzenie dalszych czynności / przewodu sądowego.
Należy przy tym działać możliwie bez zwłoki, gdyż niemiecki organ w dowolnym momencie może wystąpić o przeprowadzenie ww czynności w Polsce, czy to w drodze pomocy prawnej, czy też w ramach wspomnianego wyżej Europejskiego nakazu aresztowania.
Zachęcamy też do zapoznania się z innymi naszymi artykułami na ten temat:
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)