Deklaracja podatkowa za 2020 w Niemczech i Kindergeld


Deklaracja roczna w Niemczech i Kindergeld a tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy
(unbeschränkte Einkommensteuerpflicht)


O tzw. nieograniczonym obowiązku podatkowym pisaliśmy już wcześniej kilkakrotnie:


Polega on na tym, iż w danym kraju (z reguły tam, gdzie na stałe mieszkamy) mamy obowiązek odprowadzić podatek od wszystkich swoich dochodów, z całego świata.


Ponieważ w ten sposób często dochodziłoby do sytuacji, gdzie zapłacilibyśmy podatek w kilku krajach jednocześnie (np. większość krajów chce, żeby podatki od kwot zarobionych na ich terytorium opłacać właśnie w nich, niezależnie od tego, gdzie się mieszka), kraje zawierają między sobą tzw. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Bywa jednak, że z posiadania nieograniczonego obowiązku podatkowego wynikają dodatkowe korzyści. W Niemczech jest to możliwość skorzystania z wysokiej kwoty wolnej od podatku (ponad 9.000 EUR rocznie) oraz świadczeń rodzinnych — Kindergeld.


Większość Polaków pracujących w Niemczech nie mieszka tu jednakże na stałe, a nawet jeżeli mieszkają — często wracają oni regularnie do Polski.


Z myślą o takich właśnie osobach wprowadzono w Niemczech możliwość poddania się nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na wniosek, składany wraz z roczną deklaracją podatkową. Wystarczy, że nasze dochody w Polsce nie przekroczyły połowy niemieckiej kwoty wolnej od podatku (a jeżeli rozliczamy się z małżonkiem — całej tej kwoty).


Należy przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji na niemieckiej deklaracji będziemy musieli wykazać także dochody z Polski. Z reguły nie będą one jednak dodatkowo opodatkowane — a to dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami.


Natomiast mogą mieć one wpływ na skalę podatku, tzw. procent, jaki odprowadzimy od naszych dochodów uzyskanych w Niemczech.


Ważne jest przy tym, ażeby wniosek o Kindergeld złożyć wtedy odpowiednio wcześniej — co do zasady świadczenia przysługują jedynie na 6 miesięcy wstecz, natomiast deklarację podatkową i wniosek o rozliczenie na zasadach nieograniczonego obowiązku podatkowego składa się dopiero po upływie roku podatkowego. Niemieckie przepisy umożliwiają w takiej sytuacji zawieszenie postępowania o Kindergeld, o które należy wystąpić do niemieckiej Kasy Rodzinnej (Familienkasse).

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget