31 lipca 2019 upłynął termin na składanie deklaracji za rok podatkowy 2018. Termin na składanie rozliczeń za pośrednictwem kancelarii adwokackich i kancelarii doradztwa podatkowego jest dłuższy i minie drugiego marca 2020 r. Jednakże co zrobić w sytuacji, gdy o konieczności złożenia rozliczenia przypomni nam się po bezskutecznym upływie terminu?
Wielu pracowników nie musi składać rozliczenia – mogą to zrobić dobrowolnie w przeciągu czterech lat. Oznacza to, że termin za rok podatkowy 2018 upłynie dopiero na koniec 2022 roku. Złożenie deklaracji po terminie nie będzie możliwe, jednakże brak jest dalej idących konsekwencji.
Urząd skarbowy przewiduje następujące działania, żeby zmobilizować zobowiązanych do złożenia deklaracji:
W przypadku, kiedy pomimo zobowiązania nie złożymy rozliczenia w terminie, urząd skarbowy naliczy nam odsetki za zwłokę, które nie mogą przekroczyć 10 procent ustalonego podatku lub 25 tysięcy euro. Dostaniemy z urzędu pismo, w którym będzie podana wysokość odsetek (minimum 25 euro za każdy spóźniony miesiąc) i nowy termin, którego należy dochować, pod rygorem nałożenia kary pieniężnej. Po bezskutecznym upływie kolejnego terminu kara pieniężna zazwyczaj wynosi od 100 do 500 euro, jednakże możliwa jest nawet do 25 tysięcy euro – przy ustalaniu urząd bierze pod uwagę naszą sytuację gospodarczą. Jeżeli konsekwencje wciąż nie zmotywują nas do złożenia deklaracji, urząd sam oszacuje dochód podlegający opodatkowaniu – jest to zazwyczaj niekorzystne dla podatnika i mimo wszystko nadal jesteśmy zobligowani do złożenia rozliczenia. Od decyzji szacującej nasz dochód możemy odwołać się w ciągu miesiąca (termin jest dłuższy przy doręczeniach za granicę) – po upływie tego czasu staje się ona prawomocna.
Przed upływem terminu możemy wnosić do urzędu skarbowego o jego przedłużenie. W piśmie należy zawrzeć uzasadnienie oraz podać nowy termin, w którym złożymy deklarację podatkową. Pomoże nam to uniknąć nieprzyjemności i ewentualnych konsekwencji finansowych – pod warunkiem, że nasz wniosek będzie odpowiednio uzasadniony. Powodem, dla którego urząd zgodzi się przedłużyć termin, może być np. wypadek i pobyt w szpitalu.
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)