Polskie firmy budowlane często stają przed wyzwaniem pozyskania wykwalifikowanej kadry oraz skutecznego konkurowania na rynkach zagranicznych. Dotychczas dużym problemem było wysyłanie do pracy w Niemczech pracowników z Ukrainy.
Większość oferowanych na rynku rozwiązań (np. rejestracja dla pracownika z Ukrainy polskiej działalności gospodarczej i jej rejestracja w niemieckim urzędzie skarbowym, czy pozyskiwanie samego zezwolenia na pracę w niemieckiej agencji Arbeitsagentur bez wizy, o którą należy zwrócić się do urzędu ds. obcokrajowców (Ausländerbehörde) lub konsulatu Niemiec), obarczone było poważną wadą prawną, skutkującą dużym ryzykiem zarówno dla osób organizujących taką pracę, jak i samych pracowników z Ukrainy.
Wprowadzenie niemieckiej Karty Szans (Chancenkarte) otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorstw zatrudniających fachowców z Ukrainy. Dzięki temu narzędziu prawno-imigracyjnemu, oddelegowanie pracowników do Niemiec na niepełny etat, do 20 godzin tygodniowo, staje się bardziej dostępne i korzystne.
Karta Szans to instrument wprowadzony w ramach niemieckiej reformy prawa imigracyjnego, mający na celu ułatwienie dostępu do rynku pracy dla wykwalifikowanych specjalistów spoza Unii Europejskiej. Chodzi tutaj o osoby mogące wykazać przynajmniej dwuletnie certyfikowane szkolenie zawodowe lub posiadających tytuł akademicki uznawany w Niemczech.
Wynagrodzenie musi spełniać niemieckie standardy płacowe, a praca na niepełny etat powinna być jasno określona w umowie. Opodatkowanie zależy od długości pobytu i miejsca pracy. Jeśli pobyt przekracza 183 dni, dochód może być opodatkowany w Niemczech.
Wprowadzenie niemieckiej Karty Szans to szansa na legalne i efektywne oddelegowanie pracowników z Ukrainy do Niemiec. Dzięki temu polskie firmy budowlane mogą zwiększyć swoją konkurencyjność oraz elastyczność zarządzania zasobami ludzkimi. Ważne jest jednak przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz dokładne zrozumienie procedur i wymogów prawnych.
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)