Niezmiennie popularnym sposobem wykonywania prac w Niemczech jest rejestracja w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykonywanie prac na zasadach tzw. "transgranicznych" w Niemczech.
Jeżeli wykonujemy takie prace samodzielnie, co do zasady nie muszą one być nawet zgłaszane w Niemczech.
Choć zawsze doradzamy, żeby zbadać każdą sytuację indywidualnie, to przestrzeganie kilku reguł sprawi, że wykonywanie takich prac będzie dużo bezpieczniejsze od strony prawnej i podatkowej:
Reguła 1: Jeżeli sam wykonujesz prace, sprawdź czy masz formularz A1. Bez niego możesz zostać uznany za osobę pracującą "na czarno", oraz że podlegasz opodatkowaniu tylko w Niemczech, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zapłaty podatku w obu krajach.
Reguła 2: Jeżeli zatrudniasz pracowników, zawsze będziesz musiał zgłosić wykonywanie prac do niemieckich służb celnych (www.zoll.de) - zanim wyjedziesz, oraz odprowadzić składki za pracowników do SOKA-Bau (tutaj wyjątek to prace elektryczne).
Reguła 3: Zanim wyjedziesz, sprawdź czy prace które chcesz wykonać, nie są rzemieślniczym zawodem regulowanym (np. elektryk, dekarz, hydraulik). Jeżeli są, konieczne będzie potwierdzenie polskich uprawnień w Niemczech. Inaczej grozi Ci wysoka grzywna.
Reguła 4: Sprawdź, czy nie jesteś zobowiązany odprowadzać w Niemczech podatku dochodowego. Będzie tak, gdy Twoi pracownicy pracują w Niemczech dłużej niż 183 dni (w 12-miesięcznym okresie czasu), lub gdy prace wykonywane stale w jednym miejscu - tj. w promieniu 60 km, na rzecz tego samego podmiotu nie przekraczają okres 12 miesięcy (tzw. zakład podatkowy - "plac budowy" w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania).
Reguła 5: Sprawdź, czy nie musisz zgłosić się w niemieckim urzędzie skarbowym do podatku VAT - np. jeżeli wykonujesz prace na rzecz osób fizycznych lub jeżeli sam masz podwykonawców z Polski.
Reguła 6: Zawieraj umowę pisemną, lub przynajmniej potwierdź zlecenie w formie tekstowej (email, sms). Potwierdzaj wykonanie każdego etapu robót. Egzekwuj bieżącą wypłatę zaliczek.
Reguła 7: Przed wysłaniem do Niemiec pracowników spoza UE (np. z Ukrainy), uzyskaj dla nich wizę VDE lub pozwolenie na pracę. Od dnia 1.03.2020 będzie to ułatwione ze względu na wejście w życie przepisów o pozaunijnej sile fachowej - Fachkräfteeinwanderungsgesetz.
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)