Jeśli leczysz się i przebywasz w Polsce, otrzymując Krankengeld w Niemczech, po 78 tygodniach choroby (tzw. Aussteuerung), możesz stracić prawo do tego świadczenia. W takim przypadku warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby nadal otrzymywać wsparcie finansowe z niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych. W niniejszym artykule omówimy, co można zrobić w takiej sytuacji.
1. Zgłoś się do niemieckiego urzędu pracy (Agentur für Arbeit). Po utracie prawa do Krankengeld, powinieneś zgłosić się do niemieckiego urzędu pracy (Agentur für Arbeit), aby ubiegać się o świadczenie z ubezpieczenia na wypadek bezrobocia (Arbeitslosengeld). Warto pamiętać, że zgłoszenie powinno nastąpić nie później niż 3 dni przed zakończeniem okresu, w którym przysługuje Krankengeld. Jeżeli jesteś nadal chory, pamiętaj, żeby nieprzerwanie odnawiać swoje zwolnienie lekarskie i przesyłać je do właściwych instytucji.
2. Zasiłek rehabilitacyjny (Übergangsgeld). Jeśli Twoje zdrowie nie pozwala na powrót do pracy, ale jesteś zdolny do przystąpienia do programu rehabilitacji, możesz ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny (Übergangsgeld). W tym przypadku również warto skontaktować się z niemieckim urzędem pracy lub swoją kasą chorych.
3. Ubezpieczenie emerytalne z tytułu niezdolności do pracy (Erwerbsminderungsrente). Jeśli Twoja zdolność do pracy jest znacznie ograniczona przez dłuższy czas lub na stałe, możesz ubiegać się o ubezpieczenie emerytalne z tytułu niezdolności do pracy (Erwerbsminderungsrente). Aby to zrobić, skontaktuj się z niemiecką instytucją ubezpieczeń emerytalnych (Deutsche Rentenversicherung).
4. Utrzymuj kontakt z niemieckimi instytucjami. Podczas leczenia w Polsce ważne jest utrzymanie kontaktu z niemieckimi instytucjami, takimi jak kasa chorych, urząd pracy i ubezpieczyciel emerytalny. Informuj ich na bieżąco o swoim stanie zdrowia, leczeniu oraz planach powrotu do Niemiec.
5. Jeżeli podczas Aussteuerung powróciłeś do zdrowia, a pracodawca wcześniej nie wypowiedział Twojej umowy o pracę, ani nie została ona rozwiązana za porozumieniem stron - powinieneś poinformować o tym niezwłocznie Twojego pracodawcę i zadeklarować gotowość do powrotu do pracy. Od tego zależy, czy będzie przysługiwało Ci wynagrodzenie - nawet jeżeli Twój pracodawca nie miałby w tej chwili dla Ciebie pracy.
6. Jeżeli w którymkolwiek momencie otrzymasz niejasne dla Ciebie pismo lub też nie otrzymasz zasiłku na czas, niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednią instytucją, a jeżeli ta nie odpowiada - skorzystaj z dostępnych form pomocy prawnej.
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)