Utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów może nastąpić zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, jednak procedury i konsekwencje z tym związane różnią się w obu krajach. W niniejszym artykule omówimy, czym różni się utrata uprawnień w toku i na zakończenie postępowania karnego od utraty uprawnień w drodze postępowania administracyjnego w Niemczech. Przyjrzymy się również, czy podobne regulacje obowiązują w Polsce oraz jak należy reagować w takiej sytuacji. Na koniec wyjaśnimy, czym jest tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Postępowanie karne toczy się w Niemczech w związku z popełnieniem przestępstwa. W ruchu drogowym jest to najczęściej:
Warto zaznaczyć, że np. pozostawienie za szybą danych kontaktowych nie wystarcza, aby uniknąć odpowiedzialności. Jeżeli nie ma nikogo na miejscu, należy powiadomić o zdarzeniu niezwłocznie policję.
Utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów może nastąpić na jednym z dwóch etapów postępowania karnego:
a. W toku postępowania karnego
Sąd może nałożyć tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów (vorläufiges Fahrverbot) już na etapie śledztwa lub procesu sądowego, jeśli istnieją poważne przesłanki, że kierowca stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ten środek zapobiegawczy przysługuje na zażalenie bez dodatkowego terminu.
b. Na zakończenie postępowania karnego
Po wydaniu wyroku sąd może orzec odebranie prawa jazdy (Entziehung der Fahrerlaubnis) oraz ustalić okres karencji (Sperrfrist), po którym kierowca może ubiegać się o ponowne wydanie uprawnień (w ramach badania medyczno-psychologicznego, tzw. MPU). Odebranie prawa jazdy jest sankcją karną, mającą na celu ukaranie sprawcy oraz ochronę społeczeństwa.
W postępowaniu administracyjnym utrata uprawnień następuje na podstawie decyzji organu administracyjnego, najczęściej w wyniku:
a. Systemu punktowego
Gromadzenie punktów karnych w Centralnym Rejestrze Kierowców (Fahreignungsregister) w Flensburgu. Po przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów (8 punktów), prawo jazdy zostaje automatycznie odebrane. Nie dotyczy to jednak co do zasady posiadaczy polskich uprawnień.
b. Braku zdolności do prowadzenia pojazdów
Jeśli istnieją przesłanki, że kierowca nie jest zdolny do prowadzenia pojazdów (np. ze względu na stan zdrowia czy uzależnienia), organ może odebrać uprawnienia administracyjnie.
Jeżeli otrzymamy pismo z prokuratury lub organu administracyjnego z zapowiedzią odebrania uprawnień, należy podjąć decyzję, czy na to pismo należy reagować.
Najczęściej korzystne będzie skorzystanie z porady prawnej lub zlecenie reprezentacji w sprawie, biorąc pod uwagę długie okresy zatarcia skazań/decyzji o utracie uprawnień (sięgające 10 lat). W wielu przypadkach istnieją sposoby na ograniczenie negatywnych skutków postępowania lub zmniejszenie zakresu sankcji.
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)