Zadośćuczynienie dla polskiego kierowcy ciężarowego na skutek wypadku przy przeładunku


Dość częstą sytuacją, jaka spotyka polskich kierowców w Niemczech, są wypadki podczas wyładunku na terenie niemieckiego przedsiębiorstwa. Pojawia się wtedy pytanie, czy możemy dochodzić od takiej niemieckiej firmy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, szczególnie jeżeli obrażenia doznane przez polskiego kierowcę są rozległe lub dokuczliwe.


W sytuacjach związanych z wypadkami przy pracy w Niemczech co do zasady zadośćuczynienie nie przysługuje, natomiast szkody (koszty, utracony dochód) są regulowane przez ubezpieczenie wypadkowe pracodawcy (Unfallkasse), a kasy wypadkowe regulują pomiędzy sobą ew. kwestie tzw. regresu, tj. sytuacji, w której zawinił pracownik firmy przyjmującej towar.


Jednakże jeśli osoba nie podlegała niemieckiemu ubezpieczeniu wypadkowemu — jak ma to miejsce w przypadku polskich pracowników — to kwestię tę regulują przepisy unijne, które przez niemieckie sądy cywilne stosowane są różnorako. Ze względu na istniejące wątpliwości w podobnych sprawach istnieją duże szanse na uzyskanie zadośćuczynienia, szczególnie w ramach ugody sądowej z ubezpieczycielem firmy, w której doszło do zdarzenia.


Warunkiem uzyskania zadośćuczynienia jest jednak przynajmniej uprawdopodobnienie winy (pracownika) firmy, w której dokonywany jest rozładunek — np. zahaczenie podnośnikiem o liny mocujące. Trzeba więc wskazać, na czym miałaby polegać wina właściciela firmy lub jego pracowników w miejscu, w którym dokonywany był rozładunek. Fakt ten może być odnotowany w notatce policyjnej bądź w dokumentach medycznych. Ponadto stosowne zeznania mogą złożyć świadkowie, jak i sam poszkodowany. Dobrze jest także zabezpieczyć ewentualne nagrania z miejsca wypadku lub zwrócić się o ich uzyskanie do interweniujących służb lub pilnie wezwać do tego niemiecką firmę, np. za pośrednictwem prawnika.


Jeżeli taką winę można uprawdopodobnić, istnieje możliwość dochodzenia roszczeń. W Niemczech kwoty zadośćuczynień opisane są w tzw. Schmerzensgeldtabellen — są to listy orzeczeń sądów przy podobnego typu uszkodzeniach ciała. należy zwrócić uwagę, że im trwalsze i dokuczliwsze uszkodzenia ciała, tym wyższa będzie dochodzona kwota. Tutaj szczególnie istotne są dokumenty medyczne, opisujące odniesione obrażenia, podjęte leczenie oraz długotrwałe skutki wypadku. Od dochodzonej kwoty zależy wynagrodzenie adwokackie i koszty sądowe. W przypadku ciężkiej sytuacji finansowej odnośnie do części sądowej można wnosić o zwolnienie z kosztów sądowych. Przygotowanie takiego wniosku kosztuje nieco mniej niż pozew i istnieje możliwość, że dalsze koszty nie powstaną (oprócz kosztów strony przeciwnej w przypadku przegranej). Nie obejmuje ono jednak reprezentacji pozasądowej, która jest istotna jako pierwsze działanie w sprawie.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget