Z reguły zwolnienie z podatku budowlanego — Freistellungsbescheinigung (FSB), wystawiane jest przez niemiecki urząd skarbowy jedynie na określony czas. Za pierwszym razem jest to z reguły okres 3 miesięcy, kolejne jest wystawiane najczęściej na okres 1-2 lat.
W trakcie tego okresu niemiecki urząd skarbowy często wysyła do polskich firm budowlanych komplet dokumentów bardzo przypominających wniosek o zwolnienie z kaucji budowlanej (FSB) / jego przedłużenie, jednakże robi to w zupełnie innym celu.
Głównym celem wprowadzenia obowiązku uzyskania zwolnienia z podatku budowlanego (FSB) jest możliwość zewidencjonowania i późniejszej kontroli firm budowlanych przez niemiecki urząd skarbowy. Polskie firmy kontrolowane są najczęściej pod kątem posiadania w Niemczech tzw. zakładu podatkowego (Betriebsstätte) - szczególnie placu budowy powyżej 12 m-cy. Kontrole dotyczą ponadto wysyłania do Niemiec pracowników na okres powyżej 183 dni w każdym dwunastomiesięcznym okresie. W obu tych sytuacjach polska firma będzie musiała zapłacić w Niemczech podatek dochodowy / zaliczki na jego poczet.
Samo odesłanie wspomnianych formularzy często samo w sobie nie spowoduje przedłużenia FSB. Jednocześnie, ażeby uzyskać FSB czasami będziemy sami zmuszeni wysłać takie formularze bez lub na wyraźne zapytanie urzędu.
Praktycznym rozwiązaniem „wyprzedzającym” działanie urzędu i zmniejszającym częstotliwość kontroli, a jednocześnie ułatwiające uzyskiwanie FSB, jest coroczne składanie w Niemczech deklaracji podatkowej. Również, jeżeli nie mieliśmy w Niemczech zakładu podatkowego. W takiej sytuacji deklaracja podatkowa będzie „zerowa” i najczęściej będzie prowadziła do stwierdzenia przez Urząd, że w roku, za który składaliśmy deklarację, nie podlegaliśmy opodatkowaniu w Niemczech. Mimo iż nie uzyskamy tu decyzji podatkowej, w systemie niemieckiego urzędu skarbowego nasza firma będzie oznaczona już jako sprawdzona za dany rok podatkowy w tym zakresie, co umożliwi też z reguły uzyskanie przedłużenia FSB.
Ponieważ o zwolnienie z podatku budowlanego można wystąpić w sposób niesformalizowany, tj. zwykłym pismem, urząd w takiej sytuacji jedynie sporadycznie będzie przesyłał nam opisane wcześniej formularze, zamiast robić to niekiedy dwukrotnie w ciągu roku.
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)