Dowiedz się, czy masz prawo do świadczenia Kindergeld na dzieci jeśli pobierasz w Niemczech zasiłek: dla poszukujących pracy, bezrobotnych, chorobowy lub inne niemieckie świadczenia (np. renta - także półsieroca na dziecko/emerytura).
Z tym pytaniem spotykamy się coraz częściej, szczególnie w czasie pandemii, gdy wiele osób korzysta z różnego rodzaju zasiłków i dofinansowań ze strony niemieckiego Państwa. Jeżeli dzieci mieszkają w Polsce, z reguły przede wszystkim przysługiwało będzie im świadczenie 500+, o które zalecamy zawsze wystąpić (nawet jeżeli decyzja będzie odmowna). W tej sytuacji w Niemczech przysługiwała będzie w niektórych sytuacjach różnica pomiędzy polskimi a niemieckimi świadczeniami.
Z opisanych na wstępie świadczeń w takiej sytuacji jedynie świadczenie dla bezrobotnych (ALG II / Harz IV) nie da nam prawa do Kindergeld, natomiast zasiłek chorobowy (Krankengeld) może spowodować odmowę ze strony Kasy Rodzinnej, jeżeli w tym czasie będziemy przebywali w Polsce. Ponadto jeżeli świadczenie w Polsce nie będzie przysługiwało (np. ponieważ dziecko ukończyło 18 rok życia, a nadal się uczy) - również w przypadku świadczenia dla bezrobotnych (ALG II / Harz IV) wniosek powinien być rozpatrzony pozytywnie.
Przy czym w przypadku tych świadczeń istnieje ryzyko, że Kindergeld zostanie zaliczony na poczet świadczeń wypłacanych na rzecz osoby pobierającej zasiłek,przez co ostatecznie do wypłaty świadczeń nie dojdzie.
Ponieważ w grę wchodzą tutaj zarówno przepisy niemieckiego jak i polskiego prawa socjalnego, a ponadto tzw. koordynacja między nimi zachodzi przy zastosowaniu rozporządzeń Unijnych, sugerujemy tutaj najpierw zawsze skorzystanie z indywidualnej porady - oferowanej przez naszą kancelarię lub przez inny podmiot/kancelarię specjalizujący się w tej tematyce.
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)