Problemy z Kindergeld cz. 1

Pytania o Kindergeld

Poniższy artykuł ukazał się również w portalu wp.pl.


Kto z zatrudnionych w Niemczech Polaków ma prawo ubiegać się o Kindergeld? Czy także pracownicy sezonowi oraz ci z naszych rodaków, którzy zdecydowali się założyć za Odrą własną firmę? A co z pracownikami delegowanymi, którzy formalnie są zatrudnieni w Polsce?


O cały Kindergeld lub różnicę pomiędzy niemieckimi a polski świadczeniami mogą ubiegać się następujące grupy osób:


Jeśli ktoś przeoczył albo nie dopełnił formalności i nie występował dotąd o Kindergeld, czy możliwa jest spłata tego świadczenia za kilka lat wstecz?


Tak, o Kindergeld można występować do czterech lat wstecz, licząc zawsze od końca bieżącego roku kalendarzowego. Tak więc do końca roku 2015 można uzyskać Kindergeld jeszcze za cały rok 2011.*


W praktyce jak długo, po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów w niemieckim urzędzie, czeka się na pierwszy przekaz zasiłku (Kindergeld)?


Co do zasady niemiecki urząd – Familienkasse (kasa rodzinna) – powinien rozstrzygnąć wniosek w terminie 6 miesięcy od daty jego złożenia.


Od maja 2013 roku rozpatrywaniem polskich wniosków w sprawie Kindergeld zajmuje się tylko jedna, wydzielona jednostka - Familienkasse Sachsen. Czy po tej zmianie procedura trwa krócej?


Takie było zamierzenie autorów zmian. Niestety jak na razie efekt jest dokładnie odwrotny – wiele osób czeka obecnie na Kindergeld rok i dłużej.


Czy pomoc takiej firmy jak Pana może mieć wpływ na termin rozpatrzenia złożonego wniosku?


Zarówno firmy doradcze jak i kancelarie prawne prowadzące sprawy o Kindergeld mają znacznie więcej możliwości, aby wpłynąć na czas rozpatrywania wniosku, niż osoby składające wniosek samodzielnie. Jeżeli chodzi o nas, to stosujemy w tym celu wszelkie dopuszczalne środki prawne i pozaprawne, np. systematyczne monitowanie, skargi na opieszałość do dyrekcji kas, zażalenia na bezczynność administracji.

Potwierdzenie petycji

Petycja złożona przez Kancelarię Prawną Krzysztof Peśla w Parlamencie Europejskim, dotycząca opóźnień w przyznawaniu Kindergeld dla Polaków - wraz z potwierdzeniem przekazania sprawy do rozpatrzenia przez Komisję Europejską.

Potwierdzenie petycji

Potwierdzenie przekazania sprawy do rozpatrzenia przez Parlament Europejski do Komisji Europejskiej.


W przypadku dużych opóźnień w rozpatrywaniu sprawy przygotowujemy dla klientów pozwy do Sądu o wypłatę świadczeń ze względu na opieszałość niemieckiej administracji. Często już samo wkroczenie na drogę sądową powoduje niezwłoczne wydanie przez kasę rodzinną spóźnionej decyzji.


Co w przypadku, gdy strona niemiecka długo nie podejmuje decyzji w sprawie konkretnego wniosku dotyczącego Kindergeld? Czy potem ewentualnie można dochodzić karnych odsetek?


Podobnie jak w prawie podatkowym, jeżeli to podatnik jest opieszały, musi płacić wysokie odsetki. Państwo natomiast takich odsetek nie płaci. Taka sama sytuacja ma niestety miejsce również w przypadku Kindergeld.


*od 01.01.2018 wniosek o świadczenie Kindergeld będzie można złożyć za okres maksymalnie do 6 miesięcy wstecz. Dowiedz się więcej...


Artykuł ukazał się w dwutygodniku "Praca i Nauka za granicą", nr 265 (17.03-30.03.2014)

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget